Йотов Консулт - вашият Европейски партньор

Във фирмата работи екип от високо квалифицирани специалисти с доказана професионална компетентност и богат опит в разработване и управление на инвестиционни проекти ...

Оперативни програми

Програма за развитие на селските райониИновации и Конкурентоспособност Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ за периода 2021-2027 годинаПрограма за морско дело, рибарство и аквакултури за програмен период 2021-2027 г.Програма за развитие на регионите 2021-2027Околна средаПрограма за транспортна свързаност за програмен период 2021-2027г.Добро управлениеПрограма „Образование“ за програмен период 2021-2027Оперативна програма за електронно управление и техническа помощ за програмен период 2021-2027 година



english versionbulgarian version
 

Схемата за технологична модернизация ще получи финансиране

Акцентът на оперативна програма “Иновации и конкурентоспособност” е директна помощ за българския бизнес. Това каза министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев по време на дискусия “Деветте пътя пред България 2014-2020: предизвикателствата пред бизнеса”. Участие в събитието взеха и вицепремиерът и министър на правосъдието Зинаида Златанова, зам.-министърът на икономиката и енергетиката Юнал Тасим, зам.-министърът на земеделието и храните Явор Гечев, главният директор на главна дирекция “Европейски фондове за конкурентоспособност” Ели Милушева, както и представители на работодателски и неправителствени организации.

 

По време на дискусията министър Стойнев обяви, че благодарение на усилията на екипа на Министерството на икономиката и енергетиката мярката за технологична модернизация на българските предприятия е получила в петък “зелена светлина” за финансиране от Европейската комисия. Бизнесът в България се нуждае най-много от технологично обновление, въвеждане на международни стандарти, сертифициране и интернационализация, подчерта той. По думите на министър Стойнев договорените средства по оперативна програма “Иновации и конкурентоспособност” (ОПИК) са над 1 млрд. евро.

 

Драгомир Стойнев припомни, че новата версия на ОПИК е базирана на активен диалог с бизнеса. Това не е програма нито на българското правителство, нито на администрацията, а на българския бизнес, допълни още той. “Европа задава рамката на оперативните програми, която ние ще спазим, но пътят, по който ще минем, ще е на българския бизнес”, каза още Стойнев. Според него администрацията трябва да направи всичко възможно процедурите да са опростени, да има прозрачност и равнопоставеност.

 

Министър Стойнев посочи, че важните решения ще се взимат на база на реални предложения от страна на бизнеса. Той припомни, че това е бил и основният метод при разработването на новия вариант на оперативна програма “Иновации и конкурентоспособност”. Според него конкретните резултати по програмата ще бъдат постигнати на база на натрупания опит и поуките от допуснатите грешки.


  Отворена е покана за проектни предложения по Програма INTERREG VI-A България – Сърбия 2021-2027
Микро, малки и средни предприятия (МСП) в граничните области между България и Сърбия ще имат достъп...

МИР предлага за обществено обсъждане мярка за подкрепа на иновационни клъстери за 49 млн. лв.
Министерството на иновациите и растежа публикува за обществено обсъждане процедура за подкрепа на...

Отворен е прием за подпомагане на услуги в селските райони
Стартира прием на заявления за подпомагане на дейности, насочени към развитие на услуги по...

Стартира приемът на заявления по интервенцията за напояване, насочена към сдружения
От 07.02.2025г. стартира приемът по интервенция „ Инвестиции в инфраструктура за...

Стартира прием на заявления за подпомагане на неземеделски дейности, свързани с производство в селски райони
Стартира прием на заявления за подпомагане на дейности, насочени към производство и продажба на...

netService Начало /  / Схемата за технологична модернизация ще получи финансиране design: indigodesign