Йотов Консулт - вашият Европейски партньор

Във фирмата работи екип от високо квалифицирани специалисти с доказана професионална компетентност и богат опит в разработване и управление на инвестиционни проекти ...

Оперативни програми

Програма за развитие на селските райониИновации и Конкурентоспособност Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ за периода 2021-2027 годинаПрограма за морско дело, рибарство и аквакултури за програмен период 2021-2027 г.Програма за развитие на регионите 2021-2027Околна средаПрограма за транспортна свързаност за програмен период 2021-2027г.Добро управлениеПрограма „Образование“ за програмен период 2021-2027Оперативна програма за електронно управление и техническа помощ за програмен период 2021-2027 година



english versionbulgarian version
 

От 22 юни животновъдите и производителите на плодове и зеленчуци кандидатстват за краткосрочни кредити

От 22 юни до 29 юли 2022 г. производителите на плодове и зеленчуци полско и оранжерийно производство и стопаните, отглеждащи едри и дребни преживни животни могат да кандидатстват за краткосрочни кредити. Документи се подават в Областните дирекции на Държавен Фонд „Земеделие“ (ДФЗ) по постоянен адрес на физическото лице и по седалището на едноличния търговец и/или юридическото лице.

    Припомняме, че Управителният съвет на ДФ „Земеделие” отпусна 30 млн. лв. за краткосрочни кредити за 2022 г.

   Размерът на кредита на един земеделски стопанин е до 15 000 лв. при кандидатстване за плодове и зеленчуци (полско и оранжерийно производство) и до 15 000 лв. при кандидатстване за едри и дребни преживни животни (ЕПЖ и ДПЖ). Заемите ще се предоставят при лихва в размер на 2% и следва да бъдат погасени до 30 юни 2023 г.

     На подпомагане подлежат производители на плодове и зеленчуци, които имат подадено валидно и приключено заявление по схеми за обвързано подпомагане за Кампания 2022: заявление по схеми за обвързано подпомагане за плодове или зеленчуци (полски или оранжерийни), реколта 2022 г., както и да са подавали заявяване за обвързано подпомагане за плодове или зеленчуци (полски или оранжерийни) за 2021 г. и декларация и документи за отчитане за реализация на продукция за 2021 г.

     Животновъдите, които могат да кандидатстват за заем следва да имат подадено валидно и приключено заявление по схемите за обвързано подпомагане за животни за Кампания 2022 и/или по Преходна национална помощ за овце-майки и/или кози-майки, обвързана с производството (ПНДЖ3) за 2022 г., както и да са подавали заявяване за обвързано подпомагане за животни за Кампания 2021 и/или по Преходна национална помощ за овце-майки или кози-майки, обвързана с производството (ПНДЖ3) за 2021 г. и да са подавали декларация и документи за отчитане реализация на продукция, когато е приложимо.

     Размерът на кредита на хектар по култури е както следва:

    • плодове (ягоди, малини, ябълки, круши, кайсии и зарзали, череши, вишни, праскови и нектарини): 754 лв.

    • плодове (сливи и десертно грозде): 387 лв.

  • картофи, лук, чесън: 700 лв.

   • зеленчуци оранжерийно (домати, пипер и краставици): 6 525 лв.

  • моркови, зеле, дини и пъпеши: 375 лв.

   • домати, краставици, корнишони и патладжани: 909 лв.

   • пипер: 986 лв.

   Размерът на кредита за едно едро преживно животно (ЕПЖ) и едно дребно преживно животно (ДПЖ) е както следва:

    • млечни крави под селекционен контрол – 234 лв.

   • млечни крави – 158 лв.

   • млечни крави в планински райони – 180 лв.

   • месодайни крави и/или юници – 70 лв.

   • месодайни крави под селекционен контрол – 59 лв.

   • биволи – 189 лв.

   • овце-майки и/или кози-майки под селекционен контрол – 33 лв.

   • овце майки и/или кози майки в планински райони – 30 лв.

   • овце майки и/или кози майки, за животните по Преходна национална помощ за овце-майки и/или кози-майки, обвързана с производството (ПНДЖ 3) – 21 лв.

     Кредитите се обезпечават чрез учредяване на особен залог на бъдещо вземане по схеми за обвързано подпомагане за плодове и зеленчуци от Кампания 2022 г. или по Преходна национална помощ за овце-майки и/или кози-майки, обвързана с производството (ПНДЖ3) от Кампания 2022 г.

     На интернет страницата на ДФ „Земеделие“ са публикувани указанията по схемата за кредитиране.

 

Източник: Държавен фонд Земеделие


  Отворена е покана за проектни предложения по Програма INTERREG VI-A България – Сърбия 2021-2027
Микро, малки и средни предприятия (МСП) в граничните области между България и Сърбия ще имат достъп...

МИР предлага за обществено обсъждане мярка за подкрепа на иновационни клъстери за 49 млн. лв.
Министерството на иновациите и растежа публикува за обществено обсъждане процедура за подкрепа на...

Отворен е прием за подпомагане на услуги в селските райони
Стартира прием на заявления за подпомагане на дейности, насочени към развитие на услуги по...

Стартира приемът на заявления по интервенцията за напояване, насочена към сдружения
От 07.02.2025г. стартира приемът по интервенция „ Инвестиции в инфраструктура за...

Стартира прием на заявления за подпомагане на неземеделски дейности, свързани с производство в селски райони
Стартира прием на заявления за подпомагане на дейности, насочени към производство и продажба на...

netService Начало /  / От 22 юни животновъдите и производителите на плодове и зеленчуци кандидатстват за краткосрочни кредити design: indigodesign