Екоземеделието е основен приоритет на общата селскостопанска политика на ЕС за следващия програмен период до 2020 г.
Развитие на екологичното земеделие, запазване на работните места в слаборазвитите региони, задълбочаване на връзката между наука и бизнес и по-справедливо прилагане на селскостопанската политика - това са основните насоки за новата Обща селскостопанска политика, която Европейският съюз ще прилага в периода 2014 г.-2020 г., представени от еврокомисаря по земеделие Дачиан Чолош пред Европейския парламент.
В бюджета за 2020 г. парите за агросектора се планират да достигнат 33% от брутния вътрешен продукт на Европейския съюз, като за седемгодишния период бюджетът в абсолютни стойности се изчислява на 435,5 млрд. евро, съобщи при представянето на новата политика в София Марио Милушев, експерт в Главна дирекция „Аграрна политика“ на Европейската комисия.
Субсидиите за екопроекти по програмата за селските райони ще достигат до 85% при 50% за останалите инвестиционни проекти. До 100% може да достигнат безвъзмездните плащания при въвеждане на ноу-хау в земеделието, предвижда още новата реформа.
За да се насърчава малкият бизнес в селата, се предвиждат и редица нови схеми за подпомагане. В случай, че дребни производители, които са развивали бизнеса си в продължение на една година в слаборазвит регион, решат да го продадат на по-крупен производител, то ЕС ще ги насърчи, ако останат в този регион. До 2020 г. те ще могат да получават по 120% от размера на директните плащания, които са взимали през първата година от дейността си, обясниха евроекспертите.