Нови възможности за компаниите в областта на зелените и чисти проекти и инициативи
През ноември стартира проектът Cleantech Bulgaria.
Дългосрочност, обща цел и визия, секторна спецификация, колективна ефективност и иновативен потенциал. Това са най-точно характеристиките, които формулират клъстерната политика. Темата за клъстерите започва да играе напоследък все по-голяма роля в бизнеса и индустрията. За съжаление обаче темата не е толкова силно развита, а понятието за този тип организации се свежда до определението за географска концентрация на взаимно свързани компании и институции в специфични области.
Една стартираща инициатива се опитва да развие и разпространи новаторски начин за взаимодействие в сферата на чистите технологии у нас. Проектът се нарича Cleantech Bulgaria и ще бъде активиран през месец ноември т.г.
Идеята е да се създаде българска Cleantech общност, която със своите знания, умения и опит да развива и налага успешни бизнес модели и да предоставя нови възможности пред компаниите в България в областта на зелените и чисти проекти и инициативи. Комуникационният канал е интернет, а уеб 2.0 обществото е в центъра на случващото се – споделяне на новини и факти от сферата на чистите технологии, включване на специализирани блогове, представяне на компании и техните проекти, търсене на партньори и клиенти.
Клъстерите повишават конкурентоспособността и производителността на компаниите и са особено важни за развитието на малките и средни предприятия – двигателите на съвременната икономика. За да могат клъстерите да се развиват и постигат целите си – повишаване на заетостта и професионалните умения, засилване на износа и на иновационния потенциал, важна предпоставка е секторната спецификация – например филмова продукция (Холивуд), автомобилен бранш (южна Германия, региона около „Даймлер бенц”), технологии (Силиконовата долина), финансов център ( Уолстрийт) и др. Това води до образуване на цели технологични региони, които успяват да концентрират на едно място разнообразен бизнес, научен потенциал, добра логистична и комуникационна инфраструктура и по този начин да развиват устойчиви модели за бизнес в определения бранш.
Връщайки се обратно към България, ставаме свидетели как все повече хора от бизнеса и политиката се опитват да дадат своя принос към понятието. Формулират се секторни стратегии за привличане на инвестиции, говори се за създаване на технологични паркове, залага се на иновации и квалификация на специалисти. И въпреки че тук нещата се случват по-бавно, отколкото ни се иска, определено се наблюдава тенденция за насочване вниманието на обществото и бизнеса към темите за устойчиви бизнес модели, интелигентни системи, иновации, зелени и чисти технологии.
Освен виртуално, българската Cleantech общност – експерти, мениджъри, представители на отговорни институции, ще се събере на 17 ноември в хотел България на конференция „Cleantech Bulgaria – Marketplace, Research and Funding”. Ще се дискутират актуални теми и тенденции от сферата на чистите технологии, иновативни стратегии за клъстериране, „зелен” PR, финансиране на „чисти” проекти и успешни практики в областта на устойчивото развитие.